Ministerstvo vedy, výskumu a informatiky

Autor: Mário Šušek | 10.7.2011 o 13:07 | (upravené 23.11.2011 o 8:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  77x

Základná otázka znie, prečo by malo takéto ministerstvo vzniknúť a bude nás to stáť nejaké financie zo štátneho rozpočtu naviac, že? Skôr ako odpoviem na túto otázku, mali by sme sa troška zamyslieť nad tým čo sa tu za posledných 20 rokov udialo. Predali sme vlastné elektrárne, vlastný podnik SPP , zničili sme vlastné poľnohospodárstvo atď. Týmito otázkami sa musia zaoberať odborníci v daných odvetviach.Ja osobne sa venujem informatike, ale mám rád aj vedu a výskum, lebo v 21 st. to ide ruka v ruke. Za tých 20 rokov sme dosiahli to, že podporujeme len zahraničných investorov, ktorí tu postavia len montážne haly a naši ľudia tam robia za žobrácke platy resp. min mzdy. Natíska sa mi otázka do čoho investoval tento štát za posledné roky? Podporil tak štedro našich podnikateľov a živnostníkov ako zahraničných investorov? Odpoveď znie, nie. A prečo?

Pretože je jednoduchšie postaviť nejakú halu a rýchlo ukázať efekt (najmä voličom) ako investovať do podpory našich podnikateľov, kde niekedy je to dlhodobý efekt. Myslím si, že je veľmi nutné a hlavne promptné investovať do našich ľudí. Zapamätajme si, že už neplatí to čo po revolúcii, že západ nám pomôže. Nie nepomôže, len nás využije a zneužije. Slovensko má veľmi šikovných vedcov, lekárov, informatikov, ekonómov, agronómov atď. Prečo ich nedokážeme zaplatiť tak, ako ich dokážu zaplatiť na západe? No preto, lebo vo vedení štátu sú politici a nie odborníci. Sedel som s kamarátom, aby sme založili sekciu vedy, výskumu a informatiky. Hneď ako prvé čo bolo mi povedal, že je možné, aby takéto ministerstvo dobre fungovalo (v ČR fungovalo jedno volebné obdobie 2003–2007 ministerstvo informatiky, až kým ho po voľbách pravičiari nezrušili), ale musia tam byť odborníci a nie politici. Po určitej dobe takéto ministerstvo môže byť schopné fungovať z vlastných príjmov bez závislosti od štátneho rozpočtu. Ak sa investuje do podpory vedy, výskumu a rozvoja informatiky na Slovensku, tak tieto oblasti môžu priniesť veľký osoh nielen ministerstvu , ale celému nášmu štátu a tým aj všetkým občanom. Poviem len príklad na záver. Podľa jedného dokumentu, ktorý som pozeral, tak chalani, ktorí sa starali o dizajnový vývoj tatry 603, tak dnes pracujú pre bavorák a mercedes, keď som videl dizajnovú štúdiu ako malo vyzerať nové osobné vozidlo Tatra xxx, tak ešte dnešný najnovší bavorák sa na tento dizajn podľa môjho laického úsudku nehrabe. Ak sa konečne začne pomáhať vede, výskumu, rozvoju informatiky, rozvoju alternatívnych zdrojov,  rozvoju v každom priemysle, a tým aj podpore príchodu v nových technológii, tak potom takéto ministerstvo má podľa mňa zmysel. 

P.S.:  A tým pádom už nemusíme byť krajina montážnych fabrík, ale krajina nových, pokrokových a informačných technológii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?