Čo je to pojem "priama demokracia" a čo chce politická strana Priama demokracia?

Autor: Mário Šušek | 4.2.2015 o 0:00 | (upravené 4.2.2015 o 17:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  159x

Mnohí mi kladú otázky.

  1. Čo je to priama demokracia?
  2. O takej strane som ešte nepočul.
  3. Niektoré vaše tézy sú síce pekné, ale sú realizovateľné s dnešnými politikmi?
  4. Čo spravíte s korumpovanými politikmi?
  5. Čo spravíte s finančnými skupinami?
  6. Nespravíte podobnú revolúciu, aká bola na Islande?
  7. Máte šancu sa dostať do parlamentu?
  8. Čo si myslíte o konflikte na Ukrajine?
  9. Čo si myslíte o diktáte Bruselu?

.... a mnoho a mnoho ďalších otázok.

 

Keďže nie som odborník, tak budem odpovedať laicky. :)  Politická strana Priama demokracia vznikla fúziou členov bývalého občianskeho združenia DANUBKA a bývalej strany Nová alternatíva Slovenska. Na kongrese 15.6.2013, bol zmenený názov a sídlo strany, boli prijaté nové stanovy strany a bolo zvolené nové vedenie strany. Tieto zmeny zaregistrovalo MV SR dňa 30.7.2013.

O našej strane veľmi málo počuť, pretože média systematicky ignorujú mimoparlamentné strany. Toto by sme chceli napr. zmeniť tým, že štátna RTVS bude mať povinnosť dávať priestor na diskusie, kde sa stretnú zástupcovia parlamentných a mimoparlamentných strán (napr. jeden za vládu, jeden za opozíciu a dvaja za mimoparlamentné strany) a budú spolu diskutovať. To je základ účinnej demokracie. Našou hlavnou tézou je  JEDNA DAŇ, JEDNA DÁVKA a FUNKČNÉ REFERENDUM.

JEDNA DAŇ – je to zrušenie cca 35 druhov daní a zavedenie jednej jedinej dane z pohybu peňazí resp. z finančných transakcií . Tým pádom by zanikla napr. DPH, daňové priznania a daňové úrady. Zanikla by šedá a čierna ekonomika!

JEDNA DÁVKA – je to zavedenie nepodmieneného základného príjmu (napr. vo výške 350€). Každý občan by dostal od štátu povinne 350€ a tým pádom by zanikli všetky druhy dávok a tak isto môže byť zrušené Ministerstvo práce. Táto suma slúži iba na základné potreby občana, tak ak niekto bude chcieť viac, tak musí ísť pracovať. Takže napr. ak niekto zarobí v čistom 400€, tak aj vtedy od štátu k tomu dostane ešte 350€. Podobný princíp funguje vo Fínsku od 1.11.2014.

FUNKČNÉ REFERENDUM – začína byť veľmi populárne, aj napriek tomu, že prvá s ním prišla politická strana Priama demokracia (http://www.niejetotak.sk/rakusko-v-lete-caka-referendum-o-vystupeni-krajiny-z-eu/) . Chceme zrušiť kvórum na referendum, ktoré je dnes 50% plus jeden hlas na 0%, tak ako to je vo Švajčiarsku. Ďalej chceme, aby občania pomocou referenda mohli meniť zákony a ústavu. Keďže momentálne mandát jedného poslanca pripadá na cca 30 000 hlasov, tak chceme, aby pre pozbieranie podpisov pre vykonanie referenda stačilo práve týchto 30 000 podpisov, dnes je nutných 350 000. Pomocou funkčného referenda chceme meniť zákony (napr. v parlamente sa schváli zákon a občania budú mať tri mesiace na to, že keď s daným zákonom nesúhlasia, tak ho môžu cez referendum zrušiť a poslanci budú povinní to rešpektovať a výsledok referenda nadobudne účinnosť okamžite, bude automaticky okamžite vydaný v zbierke zákonov), chceme odvolávať politikov (hlavne kvôli korupcii), chceme si priamo voliť generálneho prokurátora (http://blog.etrend.sk/listy-z-zenevy/generalny-prokurator-zvoleny-ludom-v-priamom-hlasovani.html) , sudcov a pod. (treba tam čestných ľudí). Funkčné referendum sa bude robiť a bude platiť pre všetkých, ktorí sú platení z našich daní!

 

Myslím si, že skorumpovaný politici,sudcovia,úradníci atď patria za mreže (http://www.aktuality.sk/clanok/269796/skorumpovany-rumunsky-sudca-pojde-na-22-rokov-do-vazenia/?show=preview) , treba im zhabať nakradnutý majetok v prospech štátu a dať im zákaz sa realizovať v politike do smrti. V prípade finančných skupín treba prešetriť všetky štátne zákazky, na ktorých sa zúčastnili. Je všeobecne známe, že dve finančné skupiny si rozdelili trh, že jedna bude mať zdravotníctvo a druhá potravinársky priemysel. Treba ich urýchlene odstaviť. Základ spoločnosti je pevné zdravie a zdravá výživa a nikto nesmie na tom zarábať, lebo je to nemorálne. Podobnú revolúciu ako na Islande by som privítal, ale len pokojnými demonštráciami. Do parlamentu máme možnosť a šancu sa dostať len vtedy, ak sa myšlienky priamej demokracie budú rýchlo šíriť medzi ľudí, lebo v médiach majú priestor iba parlamentné strany, čo považujeme za nedemokratické. V zahraničnej politike si myslíme, že vždy treba presadzovať všetky konflikty len mierovou cestou a postoje a snaha USA vôbec nenapomáhajú k mierovej ceste. Diktát Bruselu by mal ihneď skončiť. Sme suverénny štát a nikto nemá právo nám hocičo prikazovať a už vôbec nie to, aby sme sa zaručovali za dlhy iných štátov. Sme národ s dlhodobou slovanskou kultúrou a históriou a vždy sme si s problémami poradili sami.

Keďže nie sme financovaní oligarchami a finančnými skupinami, tak si musíme zohnať kauciu na parlamentné voľby vo výške 16 596 €. S týmto nesúhlasíme a považujeme to za diskriminačné, ale hádam to nejako zvládneme.

Samozrejme potrebujeme aj nejaké financie na kampaň. Preto chcem každého poprosiť, kto ma pozná, resp. sú mu aspoň troška sympatické prvky priamej demokracie, nech prispeje ľubovoľnou čiastkou. Keď len 1 000 ľudí, pre Priama demokracia-Nitriansky kraj, prispeje po 5 €, tak už budeme mať  pre Nitriansky kraj 5 000 € a vieme sa niekam pohnúť. Ja osobne prispejem 50 € mesačne, čo je za 12 mesiacov 600 €. Viac info ako môžete poskytnúť dar, sa dozviete, keď mi napíšete na email: pd.mario.susek@gmail.com

Treba dať šancu politickej strane Priama demokracia v najbližších parlamentných voľbách, aby sme myšlienky priamej demokracie mohli presadzovať v prospech občanov. V Českej republike dali občania Priamej demokracii (strana Úsvit priamej demokracie) šancu a získali vo voľbách 6,8%.Bez občanov to sami nedokážeme.

P.S.: Moc patrí občanom a nie politikom!

Mário Šušek , Priama demokracia-Nitriansky kraj

www.priamademokracia-pd.sk , www.pdnitrakraj.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?